Felietony i Porady

Felietony i Porady

Letnie przysmaki

Letnie przysmaki

23 lipca 2015, 06:07, przez: Fiolka Najdenowicz

Moja pirenejska hostka, Merce jest jedną z najlepiej gotujących osób, jakie znam. Gdy powiedziałam mojej mamie, że ponownie zamierzam spędzić u niej lato – bardzo się ucieszyła. Dlaczego? Właśnie z powodu wspaniałego jedzenia. Merce twierdzi, że nie jada mięsa. Owszem jada, ale, że musi być ze sprawdzonego źródła, nigdy nie kupiłaby mięsa w supermarkecie, tylko u sprawdzonego dostawcy. Robi jej różnicę ( mnie zresztą też), czy zwierzę miało dobre życie, które spędziło na łące gapiąc się na malownicze szczyty Pirenejów, czy też pochodzi z jakiejś upiornej fermy i nigdy nie wyściubiło nosa na słońce. O kurczakach ważących cztery i pół kilo przez takt nie wspomnę. W rezultacie jemy tego mięsa tyle, co kot napłakał.

czytaj dalej
Kosiarka wspomnień

Kosiarka wspomnień

21 lipca 2015, 08:07, przez: Agnieszka Czerwińska

Chciałam napisać bardzo przewrotny felieton, o tym jakie są plusy bycia otyłym. Trochę poniosły mnie emocje, dostając po raz kolejny wiadomość od szczęśliwej posiadaczki 50 kilogramowego nadbagażu.

czytaj dalej
,,Oddalam to pytanie”

,,Oddalam to pytanie”

19 lipca 2015, 11:07, przez: Hubert Woźniak

Od kilku dni żyjemy wojną totalną z dopalaczami. Choć dla wielu prominentnych polityków dopalacze są jedynie orężem w kampanijnej walce, to Główny Inspektorat Sanitarny postanowił wytoczyć najcięższe działa i podjąć wyzwanie. Jako że amunicji ma tyle, co kot napłakał, to bronią stał się darmowe konto na Youtube i kamera w telefonie komórkowym. A strategia jest prosta jak budowa cepa: nakręcić filmik ostrzegający przed dopalaczami i trafić z jego przekazem do grupy docelowej. Do boju!

czytaj dalej
Vivienne Westwood i Greenpeace ratują Arktykę.

Vivienne Westwood i Greenpeace ratują Arktykę.

17 lipca 2015, 08:07, przez: SOPHISTI POLECA

W dzisiejszych czasach ludzie żyją w pośpiechu. Na jedną rodzinę bardzo często przypadają dwa samochody. Praktycznie każdy z nas używa dezodorantów. Bezmyślnie wyrzucamy zanieczyszczenia do wód. Nie myślimy o tym jakie mogą być tego skutki w przeszłości i jak bardzo szkodzimy naszej Matce Ziemi. Takich przykładów mogłabym wymieniać setki. Arktyka to miejsce na ziemi, gdzie lód dla zwierząt spełnia dla zwierząt podobną rolę jak dla nas słońce czy powietrze. 

czytaj dalej
„Przyłapani na modzie” - czerwiec 2015

„Przyłapani na modzie” - czerwiec 2015

15 lipca 2015, 08:07, przez: SOPHISTI PATRONATY

Nowe miejsca „przyłapywania” i niezwykły gość specjalny - tak wyglądały czerwcowe edycje akcji Galerii Krakowskiej „Przyłapani na modzie”. Oryginalnych stylizacji szukała Zuzanna Kołodziejczyk, zwyciężczyni „Top Model”, co pozwoliło na uczynienie akcji jeszcze bardziej wyjątkową.  

czytaj dalej
Chrzan

Chrzan

13 lipca 2015, 11:07, przez: Fiolka Najdenowicz

Chrzan jest w Hiszpanii kompletnie nieznany, co mnie bardzo dziwi, bo już w sąsiedniej Francji i owszem. Do Francji mamy 40 kilometrów, więc zdziwko jest tym większe. W zeszłym roku zrobiłam mojej Merce sałatkę z buraczków. Ach! Jakże brakowało mi łychy startego chrzanu, aby ją doprawić! Serce mi krwawiło.  W maju wpadłam do Polski, aby promować swoją książkę „Głośny śmiech” i mój przyjaciel, kolega z zespołu Balkan Electrique,  Sławek Starosta podarował mi słoiczek najlepszego, polskiego chrzanu.

czytaj dalej
20-23 sierpnia - Sopot literacką stolicą Polski.

20-23 sierpnia - Sopot literacką stolicą Polski.

13 lipca 2015, 08:07, przez: SOPHISTI POLECA

W dniach 20-23 sierpnia miasto Sopot stanie się literacką stolicą Polski.W tym okresie zarówno mieszkańcy jak i turyści będą mieli okazję do wielu spotkań z wybitnymi twórcami literatury polskiej, ale nie tylko. A to wszystko  możliwe będzie dzięki organizowanemu tam Festiwalowi `Literacki Sopot`.

czytaj dalej
Internet jest lustrem ludzkości, choć niekoniecznie człowieczeństwa

Internet jest lustrem ludzkości, choć niekoniecznie człowieczeństwa

9 lipca 2015, 08:07, przez: Hubert Woźniak

Każdy kolejny dzień spędzony w czeluściach internetu uświadamia mi, że granice ludzkiej głupoty, chamstwa, nienawiści i zazdrości nie istnieją. Tymczasem w ostatnich tygodniach jestem świadkiem apogeum ludzkiej wrogości i posuwania się do skrajnie absurdalnych czynów, o które nikt nie posądziłby drugiej osoby. A jednak.

czytaj dalej
wybierz stronę