Felietony i Porady

Felietony i Porady

Renee

Renee

28 października 2014, 07:10, przez: Fiolka Najdenowicz

Gdybym nie wiedziała, jak wygląda gwiazda filmowa Renee Zellweger, to po obejrzeniu jej ostatnich zdjęć pomyślałabym sobie: no bardzo  fajna  kalifornijska blondzia.  Co ona się biedna musiała nasłuchać: że pucołowata, że za gruba/chuda/taka/owaka, a usteczka ma jakby właśnie konsumowała najkwaśniejszego cukierka świata ... 

czytaj dalej
Natasha Pavluchenko Wiosna/Lato 2015

Natasha Pavluchenko Wiosna/Lato 2015

27 października 2014, 06:10, przez: Hubert Woźniak

Zastanawialiście się, co jest miarą wielkości projektanta? Ukoronowaniem jego ciężkiej pracy i niewyobrażalnego talentu? Globalny sukces, przychylne recenzje modowych autorytetów, możliwość nieskrępowanego realizowania się? Myślę, że każdy wymieni inną cechę. Wiosenna kolekcja Natashy Pavluchenko, wystawiona w ramach właśnie zakończonej 11 edycji Fashion Week Poland, utwierdziła mnie w przekonaniu, że wielki projektant projektując nawet prostą i niewymagającą rzecz, potrafi stworzyć zapadające w pamięci dzieło.

czytaj dalej
GRUBA BERTA ODPOWIADA NA LISTY

GRUBA BERTA ODPOWIADA NA LISTY

26 października 2014, 10:10, przez: Agnieszka Czerwińska

Odkąd ukazała się moja książka  „Śmierć grubej Berty” jestem zasypana pytaniami, w mowie i na piśmie. Nucę sobie wesołą piosenkę Skaldów o tym, że ludzie listy piszą: zwykłe, polecone … no i dodać dzisiaj trzeba,  e – mail.  Jak tylko mogę staram się na wszystkie odpowiedzieć. Wierzcie mi to całkiem spora korespondencja, wymagająca czasu. Niektóre pytania się powtarzają. Pomyślałam więc sobie, że dobrze będzie na te najczęstsze odpowiedzieć na łamach Sophisti, gdzie w końcu cała moja pisarska przygoda się zaczęła. Czytelniczki mojej książki oraz artykułów zamieszczonych w prasie chcą wiedzieć  dosłownie o wszystko na temat odchudzania i mojego nowego stylu życia.Nie wiem czy spełnię się w roli doradcy, ale własnym doświadczeniem zawsze podzielę się chętnie. Jeśli to pomoże…Ale dziś chcę zacząć od listu i pytania, z którym często się spotykam:

czytaj dalej
Łukasz Jemioł Basic Wiosna-Lato 2015

Łukasz Jemioł Basic Wiosna-Lato 2015

25 października 2014, 08:10, przez: Hubert Woźniak

Linia basic Łukasza Jemioła obchodzi w tym roku drugie urodziny. Pamiętam pierwszy pokaz, który jak każdy kolejny odbył się w ramach Łódzkiego Tygodnia Mody. Bodaj wszystkie recenzje były entuzjastyczne – świetny projektant wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mniej zamożnych klientów i osób kochających uniseksualne, casualowe kolekcje, bardzo dobre wykonanie i powiew świeżości. Ile z tego pozostało?

czytaj dalej
Fashion Week- Polacy nic się nie stało.

Fashion Week- Polacy nic się nie stało.

25 października 2014, 01:10, przez: Dorota Wróblewska

Fashion Week to trudny temat, można go porównać do reprezentacji Polski w piłce nożnej. Wielu indywidualistów, ale jako drużna nie są w stanie wygrać meczu.

czytaj dalej
Manageria

Manageria

21 października 2014, 09:10, przez: Fiolka Najdenowicz

Nie jestem faszystką językową i nie cierpię przewrażliwionych osób na tym tle. Zdaję sobie sprawę, że do języka polskiego trafia całe mnóstwo zapożyczeń, które po jakimś czasie ulegają spolszczeniu. Niemniej jednak, gdy przeczytałam anons, że pewna sieć z galanterią damską poszukuję Shoping assistanta, to stwierdziłam, że kogoś pojebało i posta o tejże treści zamieściłam na swoim fejsbucznym profilu. Natychmiast rozgorzała dyskusja.

czytaj dalej
Powierzchowność i niewiedza, czyli Zuza u Kuby

Powierzchowność i niewiedza, czyli Zuza u Kuby

20 października 2014, 10:10, przez: Hubert Woźniak

Wiele razy w moich artykułach podkreślałem, że im ktoś mniej wie w danej dziedzinie, tym odważniej głosi autorytatywne sądy.  Brak pokory i powierzchowność leży w naturze wielu z nas, próbujących na siłę przekonać pozostałych ludzi do niepodważalnej i nieomylnej zasadności autorskiego obrazu świata. Dla ludzkiego umysłu książki są tym, czym dla ciała ruch. By lepiej zrozumieć świat, ludzi dookoła, zamysł, będący podwaliną wielu dziedzin, musimy czytać, być ciekawi świata i odkrywać go.

czytaj dalej
Zagryźć

Zagryźć

14 października 2014, 12:10, przez: Joanna Daniło

Jakie to zwierzęco-ludzkie. Gryziemy, kąsamy, rzucamy się na to „ścierwo” które jest inne, za piękne, za brzydkie, za normalne, za grube, za chude, lepsze od nas, bo ma więcej, ma lepiej… Lista wydaje się nieskończona. Czepiamy się wszystkiego, byle dać upust swojej frustracji. My domorośli sędziowie od siedmiu boleści wygrywamy na klawiaturze pieśń nienawiści ku czci wszystkiego co się rusza. Rzeczy martwe też potrafią nam dokopać, ich istnienie boli nas tak bardzo, że drzemy pazurami na strzępy projektanta, używającego…

czytaj dalej
wybierz stronę