Felietony i Porady

Joanna Daniło Joanna Daniło Kasa na ławę

Kasa na ławę

Prymitywizm panujący na portalach i „specjalistycznej” prasie ciągle się rozwija, a myślałam , że swoje apogeum osiągnął. Już nie jest tajemnicą poliszynela ile kto ma lat i wiek jest „elegancko” podawany w nawiasach zaraz po nazwisku, bo przecież musimy to wiedzieć, żeby od razu móc pomyśleć „kto co z czym sobie zrobił”. O pozytywnym myśleniu nie powiem, bo nie o nie tu zdecydowanie idzie. Chwalenie jest niepopularne, większe wzięcie wśród czytających ma zdecydowanie przyszpilenie znanego delikwenta. Ale do tego jesteśmy już przyzwyczajeni.

Może dlatego właśnie, abyśmy nie posnęli czytając te niewiele dające informacje, niezbędne jednak nam do życia, jak tlen do oddychania, przyszła kolej na medialny skok na kasę wydawaną przez gwiazdy, bo nic tak nie pobudza jak rozmowa o cudzych pieniądzach.

Krew w żyłach zaczyna szybciej krążyć, oczy dostają wytrzeszczu, uszy rosną jak nos u Pinokia, i zaczynamy się ślinić na zapach cudzych  pieniędzy jak na smak wanilii.

 Czy tak nas postrzegają media? Piszą to dla „takich nas” – zawistnych, małostkowych ludzi, którzy zazdroszczą kasy innym? A może to oni sami tacy są?

Obudził się w zdobywcach informacji, bo o dziennikarstwie nie ma tu mowy, „wielki księgowy” wyliczający cudze wydatki. Znowu cel jest „szczytnie” złośliwy cel, bo wiadomo przecież, że nikt nie będzie cieszył się, że ktoś ma więcej, jak to dzisiaj pięknie mówi się „kasy” od niego i wydaje na co mu się podoba. I to takie sumy! Ach jak to kłuje w oczy! Ile to wywoła złych klików i komentarzy!

 Ostatnio wchodząc na pewien portal, przez parę dni musiałam patrzeć na wiszącą na pierwszej stronie informację, ile to aktorka  Małgorzata Socha zapłaciła za poród, poczułam się tym  zażenowana.

 A kogo to obchodzi ile ktoś płaci  swoimi pieniędzmi za własne potrzeby życiowe? Co komu daje taka wiadomość?  Każdy wydaje tyle  na ile go stać i już.

Podliczanie ile Doda wydała na buty też jest głupotą i prostactwem. Chyba, że robi to sama piosenkarka aby podbić własne notowania... albo we współpracy z marką czy sklepem.

Kiedyś byłoby faux pas mówić o cenie tego w czym się chodzi.

 Wiem, wiem czasy się zmieniły i wszystko wywalamy na wierzch (najchętniej dobre metki nosilibyśmy na czole), ale czy to znaczy, że jest lepiej?  Sławę już liczymy według  ceny butów, sukienek, torebek, które noszą gwiazdy.  Bo po co wiedzieć jaką rolę grały, co mają do powiedzenia  poza najmodniejszym słowem „super”, które określa dziś wszystko?  Więcej się od nich nie wymaga, torebka i buty z ceną prawdę ci powiedzą…

A ludzie mają doceniać, że stać innych nie na podróbki, liczyć cudzą „kasę”, zazdrościć i czuć się podle. Tak nas „wychowują” media? „Och, ona ma buty za 2000 tysiące!”, „ a sukienkę za 7000 tysięcy!” i gotowa palpitacja serca.

A to takie proste: każdy kupuje za tyle ile zarobił swoją pracą, może mieć też bogatego męża, żonę, którzy też zarabiają.

Proponujemy więc  wyspecjalizowanym mediom „System oceny popularności w gotówce wydanej” na : bieliznę, sukienkę, buty, płaszcz, torebkę, wesele, poród,  komunia, rozwód, samochód, mieszkanie, meble, dywany, powiększenie  lub pomniejszenie czegoś, wypełnienie …. Najwyższa suma wygrywa! Tylko co?

Kasa, kasa, kasa,  jedni o niej marzą, inni wydają. Ten świat tak ma. A my albo bierzmy się do roboty i próbujmy gonić marzenia, ale nasze własne, albo cieszmy się z tego co mamy, bo możliwe, że nasze buty za X dają nam więcej szczęścia niż te za XYZ innym.

A może byśmy tak cieszyli się ze szczęścia i dobrobytu innych? To bardzo ułatwia istnienie, wierzcie mi:)

A że nie piszą o nas z dodatkiem wieku, marek i ceny  to może być wielki plus…

Portale i gazety z plotami powinny cieszyć i śmieszyć swoją ironią,  a u większości powodują zawiść i budzą w specyficznych czytelnikach złe uczucia widoczne w tysiącach bezkarnych, brutalnych komentarzy nakręcających spiralę nienawiści.

 Ach ta kasa, kasa, kasa… I tylko tyle czy aż tyle ? A czytelnicy niech się gryzą jak są takimi głupcami :)

 

 

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !