Felietony i Porady

Fiolka Najdenowicz Fiolka Najdenowicz To nie prezent

To nie prezent

 

Idą święta. Jak co roku zaczynają się apele, aby nie kupować przyjaciołom i dzieciom zwierzaków w prezencie i jak co roku – apele nie skutkują. Ostatnio jakaś gazeta poinformowała o masowo wyrzucanych przed świętami psami i kotami. Podobnie się dzieje przed wakacjami. O strasznym losie porzuconych zwierząt dowiadujemy się choćby dzięki apelom schronisk i statutom naszych znajomych w mediach społecznościowych: „Znowu jakiś bydlak przywiązał psa do drzewa”, albo „Skur…syn wyrzucił kota z samochodu!”

Zanim zdecydujemy się na posiadanie zwierzęcia warto zadać sobie kilka pytań:

  1. Czy zdaję sobie sprawę, że kot, czy pies żyje do dwudziestu lat? Czy jestem w stanie przewidzieć swoją przyszłość na tak długi czas? Czy nie zamierzam wyjechać na drugi koniec świata? Wakacje? Nagłe wyjazdy służbowe?

Osobiście mam przyjaciółkę której kotka ma 24 lata i jest w doskonałej formie.

  1. Czy mnie na to stać? Kot, czy pies drogo kosztuje. Nie tylko jedzenie, lecz także środki czystości, zabawki, ale też weterynarz! Leki dla zwierząt są bez zniżek i kosztują wielkie pieniądze! Kilkaset do kilku tysięcy złotych na leczenie pupila to norma, czy mnie stać na to by ponieść takie koszty?
  2. Czy jestem w stanie znieść zniszczony ogród, zjedzone buty, czy poszarpaną w strzępy firankę, bardzo drogą? Zamordowane i wybebeszone z pierza poduszki? A co z naszą piękną kremową sofą, kupioną na raty? Oglądam często program „Dog Whisperer”, jedna pani strasznie narzekała, że pies niszczy jej wyniuniany ogród i wezwała psiego behawiorystę, który oznajmił: „niech pani sobie zada pytanie: czy woli pani perfekcyjny ogród, czy psa. Pies musi przeżyć swoje życie i niestety tak ma, ze czasem kopie doły i wywraca doniczki”.

A kot potrafi dać czadu i żądać śniadania codziennie o piątej rano. I naostrzyć sobie pazurki na dywanie za 60 tysięcy. Denerwuje cię to? Nie bierz kota.

  1. Czy masz na to czas? Każdy pies musi codziennie kilka razy chodzić na spacer w celu odcedzenia. Nie licz na to, że twoje dzieci, mimo, że przysięgają na klęczkach będą to robić. Zwierzak znudzi im się po trzech tygodniach i to ty będziesz miał psi obowiązek wobec psa. Mój osobisty brat kupił dzieciom królika i zgadnijcie kto sprząta klatkę, karmi go i prowadzi z nim długie i szczere nocne rozmowy? Zgadliście, on.
  2. WSZYSCY wyjeżdżają na wakacje, a hotel dla zwierząt kosztuje prawie tyle co ludzki. Dlatego tyle zwierzaków traci dom przed wakacjami. Przeczytaj jeszcze raz pkt. 2
  3. Czy zdaję sobie sprawę, że zwierzak tez się starzeje i umiera? Czy jestem w stanie to psychicznie znieść?

Zwierzę to nie prezent i nie powinno się podejmować decyzji o jego posiadaniu pochopnie. Wiem, banalne, ale jak co roku również i ja to będę powtarzać do znudzenia. A do powyższej listy – dopisujcie kolejne punkty, im więcej zdrowego rozsądku – tym lepiej.

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !