Felietony i Porady

Tomek Gąsienica-Józkowy Tomek Gąsienica-Józkowy
Tomek Gąsienica-Józkowy - były radiowiec i DJ, współautor nieistniejącego już internetowego miesięcznika "Reporter". Straszny gaduła, czasem choleryk. Nie znosi głupoty, hipokryzji i...kalafiora. Szczęśliwy posiadacz dwóch małych białych psów o imionach "Kózka" i "Owca", jednej brązowej suki o imieniu "Pawluszka" oraz przepływowego ekspresu do kawy, bez której nie byłby w stanie przeżyć. Pracę jako stylista rozpoczął dzięki "Bialy Inc." oraz agencji modelek "Fashion Color", z którymi związany jest do tej pory. W swojej pracy kieruje się zasadą : "im mniej, tym więcej i lepiej" ,dlatego starannie dobiera współpracowników, z którymi najczęściej się przyjaźni. Nie stroni jednak od nowych zawodowych znajomości, mocnych wrażeń oraz wyzwań, do których należą m.in. zajęcia z podstaw stylizacji w międzynarodowej szkole makijażu "FAM" oraz stała współpraca z Natashą Pavluchenko. Wielbiciel Vivienne Westwood,a od przeszło 25 lat wierny fan Whitney Houston, Joanny Chmielewskiej oraz...ptasiego mleczka.

 
NOŻYCZKI Z BANGLADESZU czyli MNIEJSZE ZŁO?

NOŻYCZKI Z BANGLADESZU czyli MNIEJSZE ZŁO?

3 czerwca 2014, 12:06

Projekt polskiego Ministerstwa Gospodarki, którego inauguracja odbyła się w październiku ubiegłego roku, to projekt mający na celu zachęcenie biznesów z całego świata „do nawiązywania relacji handlowych  z polskimi przedsiębiorcami – tak, w skrócie oraz cytując słowa Pana Ministra, można opisać założenia kampanii „Made In Poland”. Pomysł to dobry i słuszny, zwłaszcza, że w wielu dziedzinach taka „współpraca” ma już miejsce od długiego czasu i przynosi korzyści obu stronom. Także modzie, projektantom i producentom. Nie dziwi mnie więc fakt, że coraz więcej polskich przedstawicieli  profesji z nią związanych chciałoby, żeby i ich „dziedzinę” uwzględniono w tej kampanii.

czytaj dalej
HUZIA NA JÓZIA czyli CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM

HUZIA NA JÓZIA czyli CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM

9 maja 2014, 07:05

 „WOLĘ BYĆ WIEDŹMĄ NIŻ IDIOTKĄ” – skomentowała wpis Doroty Wróblewskiej, dotyczący Jessiki Mercedes, Karolina Piotrowska. I powiem to od razu : JA TEŻ WOLĘ! No, ale zacznijmy od początku… - Mercedes udzieliła wywiadu, Wróblewska skomentowała jeden z jego fragmentów, mieszając w to wszystko Piotrowską, ta napisała jedno zdanie i… zaczęło się! Zamieszanie…

czytaj dalej
ODPUST Z BLOGERKAMI czyli WYLAZŁY SZKODNIKI

ODPUST Z BLOGERKAMI czyli WYLAZŁY SZKODNIKI

18 kwietnia 2014, 07:04

 „Wylazły” i… wszystko zepsuły. I wypaczyły obraz, zacnego przecież zjawiska, jakim jest blogowanie. I same ( z niewielka pomocą mediów) stworzyły i UTRWALIŁY zupełnie nowy wizerunek czegoś, co w swoich początkach zasługiwało wyłącznie na pochwały. I teraz na sam dźwięk „TEGO” słowa oraz jego pochodnych pojawia się gęsia skórka, włos staje dęba, a wnętrzności  przewracają się niemal wszystkim do góry nogami ( i nie jest to tylko przenośnia!) – POLSKIE BLOGERKI MODOWE!

czytaj dalej
CZOSNEK W KRATKĘ czyli BASIC TO… PODSTAWA

CZOSNEK W KRATKĘ czyli BASIC TO… PODSTAWA

12 kwietnia 2014, 09:04

Nagromadzenie zupełnie kontrastowych środków wyrazu, zestawienie ich ze sobą i nie pozwolenie odbiorcy ( ze względu na niewielki odstęp czasu między pokazami) na zbyt długie zastanawianie się nad nimi, jeszcze bardziej podkreśliło to, co w obu prezentacjach  było najważniejsze – kolekcja i  warsztat jej twórcy. W dodatku dobry warsztat, widoczny w każdym projekcie. I choć  pokazany został w bardzo zawoalowany sposób, w dodatku za pomocą najbardziej podstawowych środków i rozwiązań, z jakich skorzystać może, znający swój zawód, projektant, udowodnił, że  zarówno Peng Che ( autor pierwszej z kolekcji, nie bez przyczyny nazwanej „CRZ”!) oraz autorka „Lianvis” – Lian Huiing swój bez wątpienia znają.

czytaj dalej
KASZANKA SILK DRESS czyli ODPOWIEDNIE DAĆ RZECZY SŁOWO

KASZANKA SILK DRESS czyli ODPOWIEDNIE DAĆ RZECZY SŁOWO

9 kwietnia 2014, 09:04

Ktoś nazwał suknię KASZANKA DRESS ?! Bo pochodziła z kolekcji „MASARNIA” lub „RZEŹNIA” – może projektant inspirował się ubojem zwierząt lub ( w wersji mniej optymistycznej!) cała jego kolekcja, i to pod każdym względem, okazała się jedną wielka „rzeźnią”…?! Ależ proszę bardzo!Ktoś zaprojektował i uszył taką np. spódniczkę, z kawałków materiału, przypominających kafle w piecu – niech nazwie sobie ją jak chce – nawet FURNACE-SKIRT!

czytaj dalej
WSPÓLNY MIANOWNIK czyli „FUCHA” DLA STYLISTY

WSPÓLNY MIANOWNIK czyli „FUCHA” DLA STYLISTY

3 kwietnia 2014, 11:04

 „Dobrze” zaprezentować w jednym pokazie prace czterech projektantów, to duże wyzwanie. Zwłaszcza dla stylisty.Szczególnie, gdy cała „czwórka” wybrana została wcześniej, ich twórczość i inspiracje są zupełnie różne, a całość ma za zadanie nie tyle wskazać aktualne trendy, co zachęcić potencjalnych klientów do natychmiastowego ich kupna.

czytaj dalej
SALUTE „THE GOLDEN AGE” czyli DOBRY POCZĄTEK

SALUTE „THE GOLDEN AGE” czyli DOBRY POCZĄTEK

31 marca 2014, 09:03

Każdy ma swoją „Złotą Nitkę”…Albo inna szpulkę, igłę czy…SAPU! ;-) Chńczycy również. I to po raz dwudziesty drugi! Pokaz „Hampel Award” – bo tak nazywa się nagroda przyznawana w Chińskim Międzynarodowym Konkursie Młodych Projektantów – był pokazem oficjalnie otwierającym Mercedes-Benz China Fashion Weeek fall/winter 2014-2015.

czytaj dalej
PRZEPIS NA SZYCIE czyli ZUPA Z TOREBKI

PRZEPIS NA SZYCIE czyli ZUPA Z TOREBKI

3 listopada 2013, 09:11

Projektantem w Polsce być …każdy może! Przepraszam! DIZAJNEREM! Przepis jest prosty, jak na kotleta. Albo bigos. Ze słoika.

czytaj dalej
DWIE, A NAWET TRZY BAJKI O DODZIE

DWIE, A NAWET TRZY BAJKI O DODZIE

10 sierpnia 2013, 09:08

„Doda ZAPROJEKTOWAŁA kolekcję” – „zakrzyczały” tytuły portali. Oraz kilka modowych znawczyń. Mimo upału - zmroziło mnie! Na szczęście( ?) tylko na chwilę. Postanowiłem więc sprawdzić – co też takiego Pani Piosenkarka stworzyła… Nie żebym jakoś szczególnie chciał się do Pani przyczepić – niech sobie robi, co chce, nawet projektuje. Zwłaszcza, że kilku innym Paniom i Panom z branży ( nie tylko muzycznej!) nawet się to udaje. Więc może i Jej się udało…?

czytaj dalej
WYFIOKOWANA LALA czyli CHUDA KROWA, KTÓRA CHCE BYĆ SARENKĄ

WYFIOKOWANA LALA czyli CHUDA KROWA, KTÓRA CHCE BYĆ SARENKĄ

10 czerwca 2013, 08:06

Chciałem napisać o seksie – ubiegła mnie Czerwińska. O pupie też chciałem i… też Czerwińska „weszła mi w paradę”. Za felietony o „wadze ciężkiej” przeciwko obojgu nam wytoczono „ciężkie działa”, a przecież – przysięgam na wszystkie świętości, ze Świętą Cecylią z narcyzami i głazami w Stonehenge włącznie! – wcale się, tak w kwestii czasu publikacji, jak i poglądów, nie umawialiśmy. Do tego jeszcze Fiolka (Najdenowicz) wspomniała ostatnio, bardzo trafnie zresztą, o braku gustu, biedzie oraz skarpetkach do sandałów - czym pewnie zaskarbiła sobie kilku… wrogów. Więc trochę boję się (nawet pomyśleć!), co może być tym razem…

czytaj dalej
OBCIACH ZA PIĄTKĘ czyli CZYSTE SUMIENIE

OBCIACH ZA PIĄTKĘ czyli CZYSTE SUMIENIE

27 maja 2013, 08:05

Gdyby ogłosić plebiscyt na najbardziej „obciachową” stylizację, podejrzewam, że jedno z czołowych miejsc zajęłaby ta, w której znalazła się… ”PODRÓBKA”.

czytaj dalej
JAKI PAN, TAKI KRAM czyli MODA ZA BURTĄ

JAKI PAN, TAKI KRAM czyli MODA ZA BURTĄ

7 maja 2013, 08:05

Na pewną znaną polską imprezę modową wybierałem się już kilka razy. Nigdy jednak nie dotarłem. Dotarły za to wieści. O niej. Do mnie. I docierają nadal...

czytaj dalej
GRUBA PRZESADA czyli NAPUSZENIE

GRUBA PRZESADA czyli NAPUSZENIE

30 kwietnia 2013, 06:04

Będzie „grubo”! I z przesadą. Ale to… taki zabieg stylistyczny. Być może „otworzy oczy” niektórym. I zmusi do zastanowienia. Nad sobą. I wcale nie chodzi mi o to, żeby obrazić ludzi otyłych - choćby dlatego, że otyłość jest chorobą, z która wielu z nich się mierzy. Wcale nie zamierzam naśmiewać się z „obfitych kształtów” , bo wielu one „pasują”, a ich posiadacze dobrze się z nimi czują.

czytaj dalej
Zosia wśród ptactwa czyli Ornitolog - Stylista

Zosia wśród ptactwa czyli Ornitolog - Stylista

23 kwietnia 2013, 06:04

Wbrew pozorom nie będzie o ptakach, choć ptaki pojawią się w dzisiejszym tekście. A wszystko za sprawą wiersza Juliana Tuwima "Ptasie radio", w którym nieloty i te "lotne" również, postanowiły zrobić radiową audycję. Miało być pięknie, a wyszło... jak zwykle. Bo każdy chciał sławy, każdy chciał błyszczeć, nie każdy miał jednak ku temu predyspozycje.

czytaj dalej
RAJD PARYŻ-ŻAKARD czyli KRYTYKANCI

RAJD PARYŻ-ŻAKARD czyli KRYTYKANCI

10 kwietnia 2013, 10:04

I mamy "nową modę"! W modzie. Choć w innych dziedzinach życia też już zagościła. Modę na KRYTYKOWANIE! Kto żyw ( bo "nie-żyw" raczej już nie może!), ten znawca i ekspert. Od tańca i różańca, śpiewu i gotowania, malowania i czesania oraz kroju i szycia. Byle "dowalić", byle coś powiedzieć, byle okazać się ważnym, a wszystko w imię demokracji. Bo przecież każdemu wolno...

czytaj dalej
RAJSTOPY, KAWA I GOŹDZIK czyli LICENCJA NA...UBIERANIE (2)

RAJSTOPY, KAWA I GOŹDZIK czyli LICENCJA NA...UBIERANIE (2)

2 kwietnia 2013, 11:04

Stylista - słowo, które w Polsce nie kojarzy się dobrze. To bezczelny i nie przebierający w słowach gej, przemądrzała celebrytka, oceniająca innych, choć sama nie potrafi się dobrze ubrać; czy wylansowana do granic możliwości "pani z telewizji" o nieznanej twarzy, a znanym nazwisku, przebierająca (raczej z marnym skutkiem) uczestników programów typu : "Gwiazdy grają na nerwach"...

czytaj dalej
STYLISTA ZNACZY GEJ...?

STYLISTA ZNACZY GEJ...?

26 marca 2013, 08:03

Nazywam się Tomek Gąsienica-Józkowy i jestem...stylistą.

czytaj dalej