Felietony i Porady

SOPHISTI PATRONATY SOPHISTI PATRONATY Finał XV edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion.

Finał XV edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion.

Pod koniec miesiąca Kielce staną się polską stolicą awangardowej mody. Już 24 maja odbędzie tam się finał XV edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion. 

Organizowany od ośmiu lat OFF Fashion to dziś najbardziej prestiżowy konkurs wspierający młodych, awangardowych projektantów. Udział w konkursie jest dla designerów stawiających pierwsze kroki w branży wyjątkową szansą na rozpoczęcie kariery w świecie mody.

Do XV edycji konkursu zgłosiła się rekordowa liczba ponad 200 projektantów. Zgłoszenia napłynęły z Polski Anglii, Białorusi i Ukrainy. „Buntownicy”, czyli hasło przewodnie wiosennej odsłony OFF Fashion doskonale wpisuje się w charakter konkursu, który z założenia promuje niekonwencjonalne podejście do projektowania ubioru. Offowi projektanci zwracają się przeciwko haute couture i panującym w modowym świecie zasadom. Jak powiedział jeden z jurorów projektant Mariusz Przybylski „OFF Fashion ubiera ulicę”. Dlatego z pośród nadesłanych prac organizatorzy szukać będą tych, przełamują konwencje, kreują nowe trendy, a jednocześnie mają potencjał by zdobyć uznanie szerokiego grona odbiorców.

Rynek mody awangardowej wciąż się w Polsce rozwija, a udział w OFF Fashion stanowi dla młodych projektantów doskonałą szansa na zawodowy start i pokazanie swoich prac  publiczności. Podczas wiosennej odsłony konkursu organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na rozwój branży mody, w której do osiągnięcia sukcesu nie wystarczy tylko talent i kreatywność, ale potrzebna jest też przedsiębiorczość i umiejętność tworzenia biznesplanów.

W tym roku pula nagród pieniężnych przyznawanych laureatom trzech głównych miejsc w konkursie wynosi 24 tysiące złotych. Zdobywca pierwszego miejsca zgarnia aż 15 tysięcy złotych. Kolejni laureaci otrzymają odpowiednio 6 i 3 tysiące złotych. Wyjątkowym wyróżnieniem dla laureata OFF Fashion będzie możliwość prezentacji konkursowej kolekcji podczas specjalnego pokazu, który odbędzie się 16 lipca w trakcie prestiżowej imprezy modowej w Rzymie – Alta Moda Roma. 

Rekordowa ilość zgłoszeń do jubileuszowej edycji konkursu i ogromna różnorodność nadesłanych prac będą wyzwaniem dla jurorów konkursu. Jury obradujące pod przewodnictwem Marcina Paprockiego i Mariusza Brzozowskiego wskaże zwycięzcę XV OFF Fashion podczas finałowej gali konkursu. Oprócz słynnego duetu w komisji zasiądą: projektanci Halina Zawadzka i Mariusz Przybylski, a także wykładowczyni duńskiej uczelni TEKO Design&Business, Connie Vaever oraz wykładowczyni włoskiej Akademii Mody Bianca Lami. Wśród jurorów nie zabraknie również krytyków mody Doroty Wróblewskiej, Michała Zaczyńskiego i redaktora Wojciecha Grzybały.

Organizatorzy OFF FASHION pokazują, że moda i sztuka to dziedziny ze sobą połączone i i nieustannie się przenikające. Dlatego podczas wiosennej odsłony kieleckiej imprezy prezentowane są dwie niezwykłe ekspozycje. Od 15 maja w kieleckiej Galerii Sztuki „WINDA” można podziwiać oryginalne rzeźby, które  światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz. Natomiast od 17 maja w Kieleckim Centrum Kultury działa nowa Galeria „Kostiumeria”, prezentująca stroje teatralne i operowe oraz kostiumy z pogranicza ubioru i rzeźby czy akcesoria związane z modą i krawiectwem. W „Kostiumerii” podziwiać można między innymi prace znakomitych polskich kostiumografów, którzy współpracowali z OFF Fashion: Doroty Kołodyńskiej, Małgorzaty Słoniowskiej, Haliny Mrożek i Anny Czyż.

Organizatorem Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion jest Kieleckie Centrum Kultury. 

Program XV edycji Off Fashion:

 

od 15 maja

Galeria Sztuki Współczesnej WINDA

wystawa prac profesor Magdaleny Abakanowicz

od 17 maja 2014

wystawa w Galerii „Kostiumeria”

18 maja 2014, godz. 16:00 

Galeria Handlowa Echo w Kielcach

Pokazy kreacji od projektantów: Firma Rabarbar, Aleksandra Król, LIT fashion

23 maja 2014, godz. 18:00

Półfinał konkursu OFF Fashion

Baza Zbożowa Kielce

wstęp wolny 

24 maja 2014, godz. 19:00

Kieleckie Centrum Kultury

Gala Finałowa XV OFF Fashion

wstęp z zaproszeniami

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !