Felietony i Porady

SOPHISTI PATRONATY SOPHISTI PATRONATY Program XVI edycja Off Fashion „Chinatown”

Program XVI edycja Off Fashion „Chinatown”

8 listopada 2014, g. 18:00 - Institute of Design Kielce

Wystawa autorska Przemysława Piniaka

Wystawa autorska Piniaka to droga, którą przechodzi materia by stać się Butem. Obok tej drogi rozpościerają się krainy osobistych inspiracji, autorskich projektów i eksperymentów. Współpraca z pracownią tkanin oraz kieleckim Fab Labem- drukiem 3D (pracowniami mieszczącymi się w Institute of Design Kielce), to ścieżka, którą podążył Piniak szukając zastosowań nowatorskich technologii w procesie tworzenia butów. Efekt pierwszych w Polsce, ekskluzywnych  warsztatów szewskich, stał się dla projektanta portem wprowadzającym na szerokie wody możliwości twórczych.

Kolekcja butów Piniaka jest osobną planetą, której mapa całego procesu powstawania obiektu jest równie ważna, jak efekt docelowy, czyli wyjątkowy But.

Przemysław Piniak to projektant ręcznie szytego obuwia, laureat licznych nagród i publikacji (Wysokie Obcasy, Art.&Business, Label Magazine, Acivist, Viva moda). Jego projekty łączą tradycję z nowoczesnością wyrastając z klasycznych obrazów, trzewików, pantofli, butów noszonych na wielkopańskich dworach. Projekty Piniaka bywają awangardowe, ale powstają na najbardziej tradycyjnym szewskim kopycie.

 

WSTĘP ZA ZAPROSZENIAMI

Zaproszenia do odbioru  Institute of Design Kielce

13 listopada 2014r –  g. 19.00 – Galeria Sztuki Współczesnej „WINDA”

"Śniadanie u Tiffany’ego - Moda jak biżuteria" ze zbiorów Rodziny Sosenko

Wystawa "Śniadanie u Tiffany’ego – moda jak biżuteria" zorganizowana w ramach tegorocznego konkursu  OFF Fashion, gości w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kielcach. Kuratorem i pomysłodawcą wystawy jest historyk sztuki Katarzyna Sosenko. Wystawa jest prezentacją unikatowej kolekcji związanej z zabytkowymi akcesoriami mody wchodzącej w skład zbiorów rodziny Sosenko, cenionych kolekcjonerów rzemiosła artystycznego i sztuki dekoracyjnej, twórców największego w Polsce zespołu prywatnych kolekcji.

 

WSTĘP WYŁĄCZNIE ZA ZAPROSZENIAMI

Do odbioru w Galerii WINDA

14  listopada 2014r – g. 20.00 – Galeria Handlowa Echo w Kielcach

pokaz mody młodych projektantów

Lidia Sajdak - filolog angielski, tyflopedagog, absolwentka SAPU. Projektowanie dla niej to odruch bezwarunkowy. Nie interesuje się modą wychodząc z założenia, że to moda powinna interesować się nią. Oczarowana estetyką Azji. Kocha eksperymenty. Specjalizuje się w kategorii mixed media. W swojej pracy posługuje się najnowszymi technologiami, m.in. wydruku 3D. Nie rywalizuje z nikim o nic. Jej proces twórczy jest kategorią samą w sobie. Tworzy zarówno rzeczy użytkowe jak i o charakterze scenicznym; część jej projektów została wykorzystana w teatrze oraz w produkcjach typu videoart.  
Jej prace doczekały się wielu publikacji w prasie zarówno polskiej i jak i zagranicznej (EksMagazyn, Confashion, KYAA, the Ellement, Vogue.it).

Patrycja Siwiec - Studentka budownictwa na Politechnice Krakowskiej i od tego roku zaczęła naukę w Krakowskich Szkołach Artystycznych na kierunku projektowanie ubioru. Zaczęła projektować w wieku 16 lat. Wówczas po raz pierwszy spróbowała swoich sił w Międzynarodowym Konkursie dla Projektantów i Entuzjastów Mody "Off Fashion”. Obecnie projektowanie traktuje jako hobby, jednak w przyszłości chciałaby wiązać z nim plany zawodowe.
Tworzy amatorsko, ale poprzez konkursy i przede wszystkim spotkania z profesjonalistami w dziedzinie mody, czy innymi jej miłośnikami, nabiera większego doświadczenia, które może kiedyś zaowocuje.
W codziennym życiu próbuje odszukać inspiracji do tworzenia. W projektach stara się połączyć wygodę z elegancją, szczególną uwagę przywiązując do wysokiej jakości tkanin i form.

Angelika Wójcik - Studiuje projektowanie ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W tym roku obroniła licencjat i zaczęła naukę na stopniu magisterskim. Pół roku temu wygrała stypendium GRAND na konkursie OFF FASHION w Kielcach. W październiku 2014 będzie można zobaczyć kolekcję FOGO na Alei Projektantów na Fashion Week Poland wŁodzi.

NANKO to nowa marka stworzona przez studentkę łódzkiego ASP. Łączy w sobie minimalizm, funkcjonalność, nowoczesność, oraz nietypowe konstrukcje. Skierowana jest do młodych, odważnych osób poszukujących niekonwencjonalnych rozwiązań oraz ceniących sobie oryginalny wygląd.

Fogo to kolekcja damsko-męska na wiosnę/lato 2015, prezentująca innowacyjne ubrania, będące połączeniem dwóch kontrastowych stylów – eleganckiego I sportowego. Moim celem nie było dotarcie do szerokiej rzeszy odbiorców, lecz do węższego grona osób, poszukującego niekonwencjonalnych rozwiązań. Dbając o codzienny komfort użytkownika, odzież została stworzona tak, aby była zarówno wygodna jak i wyszukana. Skierowana jest do młodych, odważnych kobiet i mężczyzn, ceniących sobie oryginalny wygląd, komfort w życiu codziennym oraz wysoką jakość tkanin. Idealna dla osób nowoczesnych, dynamicznych, lubiących kontrasty i łączenie stylów. Kolekcja zdobędzie uznanie wśród zwolenników minimalizmu. Ubrania z kolekcji FOGO nawiązują również do street style’u.

WSTĘP   WOLNY

18 listopada 2014r Foyer Małej Sceny KCK

– g. 19.00   

Ceremonia parzenia chińskiej herbaty

 Pokaz parzenia herbaty tradycyjną metodą chińską jest kolejną propozycją towarzyszącą wielkiemu wydarzeniu, jakim jest OFF FASHION Chinatown. To niecodzienne spotkanie z kulturą Wschodu jest okazją do bliższego poznania piękna zawartego w ceremonii parzenia herbaty i delektowaniu się smakiem długo powstającego, prawdziwego chińskiego napoju. Przygotowanie dobrej chińskiej herbaty wymaga wiedzy i doświadczenia. Podstawą jest dobranie odpowiednich proporcji liści herbaty, wody, jej temperatury i czasu tworzenia, tak aby wydobyć z herbaty jej najcenniejsze właściwości. Prawidłowo przygotowany napar ma przyjemny aromat, piękny kolor i delikatny gorzko-cierpki smak. Tradycyjne parzenie herbaty w Chinach wymaga także odpowiednich utensyliów: czajniczek z czerwonej kamionki i maleńkie czarki.

Zapraszamy na ceremonię parzenia chińskiej herbaty

 liczba miejsc ograniczona

Wstęp za zaproszeniami do odbioru w kasie KCK

Tel. 41-34-381-42 – kasa KCK

19 listopada 2014r  –g. 19.00 -  Mała Scena KCK

Projekcja filmu „Chinatown”

„Chinatown” – jedno z arcydzieł światowego kina. Wyreżyserowana przez Romana Polańskiego historia nie zestarzała się, nie popadła w zapomnienie, wciąż zachwyca i inspiruje.

Jesteśmy w  piekącym żarem Los Angeles. Widzimy przed sobą nieomal pustynny widok.

Kamera odprowadza nas nieco w bok, wprowadzając detektywa J.J Gittesa (rewelacyjny, jedyny i niepowtarzalny Jack Nicholson). Wynajęty przez panią Mulrway, ma za zadanie śledzić jej męża podejrzewanego o zdradę. Wyciąga swoją lornetkę, by bacznie obserwować jego spotkanie. Nie podejrzewa, że ta pozornie błaha sprawa wciągnie go w sam środek wielkomiejskiej afery.

Ciemne interesy wokół zaopatrzenia w wodę, urzędnicza korupcja oraz przynajmniej jedno morderstwo – to świat, w którym nagle znajdzie się prywatny detektyw. Jego śledztwo komplikują złożone relacje uczuciowe, a im więcej się dowiaduje, tym bardziej mroczna i tajemnicza staje się sprawa, w wir której został wplątany.

Scenariusz filmu Romana Polańskiego „Chinatown” jest chyba najlepszym kiedykolwiek napisanym do jakiegokolwiek filmu.

Robert Towne napisał historię totalną – doskonałą w strukturze i bezlitośnie logiczną; spokojną i jednostajną, a jednocześnie przez cały czas trzymającą w napięciu; przepełnioną całą masą barwnych bohaterów z tajemnicami, których odkrywanie parę razy obraca przebieg filmu o sto osiemdziesiąt stopni; wreszcie z centralną rolą cynicznego, antypatycznego antybohatera, któremu kibicujemy do samego końca.

„Casablanca” ma wspaniałą strukturę i dopełniających się bohaterów, „Obywatel Kane” to wnikliwe studium upadku wielkiego człowieka, ale żadna z tych historii nie jest tak subtelna i obdarzona tak potężnym klimatem nadchodzącej katastrofy jak tekst scenariusza „Chinatown”. Żadna z nich również nie obfituje w tyle dwuznaczności i zagadkowej symboliki, jakimi amerykański scenarzysta ozdobił swoje dzieło.

 

Ten film koniecznie trzeba zobaczyć. A kto zobaczy, ten już nigdy nie zapomni o „Chinatown”.

WSTĘP ZA ZAPROSZENIAMI DO ODBIORU W KASIE KCK

Tel. 41-34-381-42 – kasa KCK

21 listopada 2014r  –g. 18.00 -  Targi  Kielce

Centrum Kongresowe

 półfinał konkursu

WSTĘP WOLNY 

22 listopada 2014r  – g. 19.00 - Kieleckie Centrum Kultury

 

 

0
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !