Felietony i Porady

Hubert Woźniak Hubert Woźniak VERSACE RESORT 2014

VERSACE RESORT 2014

Kolekcje resort i pre-fall już na stałe wpisały się do kalendarza obowiązkowych pokazów. Wcześniej traktowane po macoszemu, teraz na równi z właściwymi kolekcjami wiosna-lato czy jesień-zima. Jednak wiele domów mody, w tym Versace, nie podążają drogą Chanel czy Oscara de la Renty i nie organizują pokazów z publicznością, lecz kolekcje resort bądź pre-fall przedstawiają w postaci sesji zdjęciowych. Tradycji stało się zadość także w tym roku.

Versace Resort 2014, zapowiadający jesienny pokaz kolekcji na Wiosna-Lato 2014, oscyluje wokół pastelowych kolorów, gdzieniegdzie przeszywanych odważniejszymi, jaskrawszymi żółcią i błękitem bądź odcieniami czerwieni. Donatella Versace nadal jest wierna ideałom zapoczątkowanym przez jej brata, Gianniego, projektując niezwykle podkreślające seksapil ubrania. Zdecydowanie stoję na stanowisku, że żaden projektant nie równa się pod tym względem z Donatellą Versace.

Ubrania do letniego kurortu są uosobieniem seksapilu, zmysłowości, podkreślają kobiece ciało, nadając mu swoiście uwodzicielską figurę. Projektantka uzyskała takich efekt poprzez odpowiednie skrojenie ubrań oraz umiejętne połączenie zwiewnych, lekkich tkanin, z bardziej ciężkimi, zakrywającymi ciało. Wielowarstwowość w obrębie jednej sukienki pozwoliła spojrzeć na seksapil i zmysłowść z innej perspektywy.

Donatella Versace wykorzystała wielokrotnie powtarzany przez projektantów motyw kratki, który idealnie komponuje się z letnim wydźwiękiem kolekcji. Swoisty krój ubrań w powiązaniu z utartym już motywem kratki nadał im niespodziewanej świeżości, przez co kolekcja wyróżnia się na tle pozostałych propozycji Resort 2014. Zaskakujący jest natomiast akcent na stylizacje oscylujące wokół różnych tkanin w czerni.

Nacisk na ciemne barwy w letnich kolekcjach jest nieintuicyjny i może spotkać się z niezbyt pozytywnym odbiorem klientów i branży. Versace Resort 2014 to moim zdaniem niezwykle obiecująca zapowiedź letniej kolekcji na 2014 rok. Projektanta nie sprzeciwiła się ideałom Versace, wręcz podkreśliła ich doniosłość i wyjątkowość na rynku mody – umiejętnie skrojone ubrania mające nadać kobiecemu ciału nowy wymiar, seksowną i zmysłową sylwetkę. Jednak jej fenomen polega na tym, że pomimo bycia rok w rok wierną swym ideałom, potrafi sprawić, iż na każdą kolekcję spojrzymy z innej perspektywy, czując powiew świeżego powietrza i zachwycając się, jakbyśmy widzieli owy schemat pierwszy raz w życiu. Tylko kilku projektantów na świecie potrafi wywołać taki efekt.

Kolekcja Resort będzie dostępna już w listopadzie w butikach Versace, a kolekcja Wiosna-Lato 2014 już za kilka tygodni na deskach Mediolańskiego wybiegu.

31
zdjęć
w galerii

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Komentarze użytkowników sophisti.pl