Felietony i Porady

Kultowe Przedmioty

Kultowe Przedmioty

Tartan - szkocka krata

17 września 2017, 03:09

Tartan klanowy, który często nazywamy szkocką kratą, jest wełnianą tkaniną o charakterystycznym wzorze. Zwykle symetrycznej kracie stworzonej za pomocą pasów o różnej szerokości i barwie. Wszystkie tartany mają formę kraty, nie każda więcej »

Hamak
23 sierpnia 2017, 03:08

Pierwsze hamaki według antropologów powstały na terenach Ameryki Środkowej i Południowej. Produkowane były przez tamtejszych Indian z kory drzew oraz włókien roślinnych już ponad tysiąc lat temu. W Muzeum Złota w Bogocie można podziwiać miniaturowy hamak z czystego złota zwany „kolebką bogów”,  który wskazuje na to, że hamak wywodzi się właśnie z tych terenów.   więcej »

Łapacz snów
26 lipca 2017, 03:07

Łapacz snów (ang. dream catcher, dreamcatcher) to amulet wywodzący się z kultury niektórych plemion Indian z Ameryki Północnej. Pojawił się około 1975 roku.   więcej »

Słodkie zmartwienia
11 lipca 2017, 03:07

Film "Clueless" (w Polsce znany także jako "Słodkie zmartwienia") to jeden z kultowych filmów lat 90. więcej »

 
T-shirt Gucci
30 maja 2017, 02:05

Gucci jest jedną z najbardziej znanych, luksusowych marek na świecie. Alessandro Michelle, dyrektor kreatywny, tworząc kolejne kolekcje, w doskonały sposób potrafi łączyć historie z nowoczesnością.   więcej »

Kabaretki
28 kwietnia 2017, 02:04

Klasyczne kabaretki to wiecznie modny typ rajstop. więcej »

Jajo Fabergé
14 kwietnia 2017, 02:04

Budzą pożądanie kolekcjonerów z całego świata. Nie wszystkie zostały odnalezione.  Jaja Fabergé, bo o nie chodzi, są obecnie jednymi z najdroższych i najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Na początku XXI wieku około 100 lat po tym, jak zostały wykonane, stały się symbolem luksusu. więcej »

 
Toaletka
28 marca 2017, 02:03

Toaletka, czyli “vanity table” została stworzona we Francji. Kraju, który od zawsze kojarzony jest z wyszukanym smakiem i szykiem. Jej historia sięga XVIII wieku. To właśnie wtedy uznano ją za osobny mebel o wyjątkowej funkcji. Wcześniej nazwą tą określano niewielkich rozmiarów stolik z szufladami, do którego dopiero po jakimś czasie dołączono lustro. W ten sposób powstał nieśmiertelny mebel, często żartobliwie nazywany „stołem próżności". więcej »

Kultowy przedmiot - spódniczka mini.
2 marca 2017, 02:03

Spódniczka mini została wymyślona przez francuskiego projektanta André Courregesa, ale to Mary Quant zainspirowana jego pomysłem rozpowszechniła ją w Wielkiej Brytanii. Mary Quant to brytyjski symbol mody lat 60-tych. więcej »

Serce
14 lutego 2017, 02:02

Nikt nie wyobraża sobie mówienia o zakochaniu, bez odwoływania się do serca jako symbolu. Serce od wieków kojarzy się z wielkim uczuciem i namiętnością. Skąd wziął się zwyczaj wyrażania miłości za pomocą czerwonego serca? więcej »

 
Czerwony lakier
3 lutego 2017, 02:02

Czerwony lakier do paznokci. więcej »

 Kultowy przedmiot - Fotel Jajo.
30 stycznia 2017, 03:01

Klasyk nad klasykami - słynny fotel "Jajko" został zaprojektowany w 1958 roku przez Arne Jacobsena. Choć ma ponad 50 lat, do dziś nie stracił na swojej ponadczasowości. Światowej sławy duński projektant stworzył fotel Egg dla holu i recepcji hotelu Royal w Kopenhadze. Stanowi on jedno z największych osiągnięć jacobsenowskiego wzornictwa totalnego. Przypomina rzeźbę i doskonale kontrastuje z poziomymi i pionowymi płaszczyznami budynku. więcej »

 Kultowy przedmiot - bombka choinkowa.
23 grudnia 2016, 02:12

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To czas, kiedy w naszych domach stawiamy choinki i przystrajamy je najróżniejszymi ozdobami. Najpopularniejszymi ozdobami są jednak bombki. Na rynku jest ich niezliczona ilość. Możemy znaleźć najróżniejsze kształty i kolory. Jaka jest historia tej popularnej ozdoby? więcej »

 
wybierz stronę