Felietony i Porady

Kultowe Przedmioty

Kultowe Przedmioty

Jajo Fabergé

14 kwietnia 2017, 02:04

Budzą pożądanie kolekcjonerów z całego świata. Nie wszystkie zostały odnalezione.  Jaja Fabergé, bo o nie chodzi, są obecnie jednymi z najdroższych i najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Na początku XXI wieku około 100 lat po tym, jak zostały wykonane, stały się symbolem luksusu. więcej »

Toaletka
28 marca 2017, 02:03

Toaletka, czyli “vanity table” została stworzona we Francji. Kraju, który od zawsze kojarzony jest z wyszukanym smakiem i szykiem. Jej historia sięga XVIII wieku. To właśnie wtedy uznano ją za osobny mebel o wyjątkowej funkcji. Wcześniej nazwą tą określano niewielkich rozmiarów stolik z szufladami, do którego dopiero po jakimś czasie dołączono lustro. W ten sposób powstał nieśmiertelny mebel, często żartobliwie nazywany „stołem próżności". więcej »

Kultowy przedmiot - spódniczka mini.
2 marca 2017, 02:03

Spódniczka mini została wymyślona przez francuskiego projektanta André Courregesa, ale to Mary Quant zainspirowana jego pomysłem rozpowszechniła ją w Wielkiej Brytanii. Mary Quant to brytyjski symbol mody lat 60-tych. więcej »

Serce
14 lutego 2017, 02:02

Nikt nie wyobraża sobie mówienia o zakochaniu, bez odwoływania się do serca jako symbolu. Serce od wieków kojarzy się z wielkim uczuciem i namiętnością. Skąd wziął się zwyczaj wyrażania miłości za pomocą czerwonego serca? więcej »

 
Czerwony lakier
3 lutego 2017, 02:02

Czerwony lakier do paznokci. więcej »

 Kultowy przedmiot - Fotel Jajo.
30 stycznia 2017, 03:01

Klasyk nad klasykami - słynny fotel "Jajko" został zaprojektowany w 1958 roku przez Arne Jacobsena. Choć ma ponad 50 lat, do dziś nie stracił na swojej ponadczasowości. Światowej sławy duński projektant stworzył fotel Egg dla holu i recepcji hotelu Royal w Kopenhadze. Stanowi on jedno z największych osiągnięć jacobsenowskiego wzornictwa totalnego. Przypomina rzeźbę i doskonale kontrastuje z poziomymi i pionowymi płaszczyznami budynku. więcej »

 Kultowy przedmiot - bombka choinkowa.
23 grudnia 2016, 02:12

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To czas, kiedy w naszych domach stawiamy choinki i przystrajamy je najróżniejszymi ozdobami. Najpopularniejszymi ozdobami są jednak bombki. Na rynku jest ich niezliczona ilość. Możemy znaleźć najróżniejsze kształty i kolory. Jaka jest historia tej popularnej ozdoby? więcej »

 
 Kultowy przedmiot - Vogue.
28 listopada 2016, 02:11

Po raz pierwszy ukazał się 17 grudnia w 1892 roku, a wydawcą był Arthur Tumure. Na początku było to cotygodniowe czasopismo pojawiające się tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, skierowane głównie do arystokracji nowojorskiej. Początkowo pojawiały się w nim wiadomości oraz plotki dotyczące lokalnych wydarzeń. Dopiero z czasem zaczęto pisać o urodzie i modzie. Grafika na okładce pierwszego numeru przedstawiała modną ówcześnie dziewczynę Gibsona (wysoko upięte włosy, długa suknia podkreślająca talię). Tak swoją oszałamiającą karierę rozpoczęło pismo, które wkrótce stało się biblią mody.   więcej »

Fritz-Kola
12 listopada 2016, 02:11

Fritz-Kola to żywa legenda z Hamburga. ‪Piją ją wszyscy na festiwalach i w klubach czy kawiarniach. To napój wyprodukowany przez dwóch przyjaciół, których podobizny uśmiechają się do nas z naklejki na butelce. Lorenz Hampel i Mirco Wiegert w 2002 roku postanowili zrobić lepszą colę niż ta oferowana przez potentatów na rynku. I udało się. Nie miał być to jednak zwykły napój. Jego produkcja wiąze się z głębszą filozofią. Jak możemy dowiedzieć się ze strony marki ,,kofeina w napoju jest naturalna, pozyskiwana z orzechów kola, a napój w 100 procentach wegański". więcej »

Kultowy przedmiot - tatuaż z henny.
15 października 2016, 02:10

  Słowo ,,tatuaż" pochodzi z języka samoańskiego ,,tatau" i oznacza zdobienie, oznaczenie czegoś/kogoś. Pierwsze rysunki na ciele powstawały już 3300 lat przed naszą erą. Najstarszy tatuaż na ciele mumii egipskiego dziecka powstał 4000 lat temu. Był wykonany kościaną igłą i utrwalony tłuszczem zwierzęcym i sadzą. więcej »

 
 Kultowy przedmiot - perły Coco Chanel.
21 września 2016, 02:09

Prawie każda z Pań choć raz w życiu miała na sobie coś z pereł, małe kolczyki, bransoletkę czy korale. więcej »

 Kultowy przedmiot - bluzka w paski.
6 września 2016, 03:09

Jednym z klasyków mody, a zwłaszcza, jeżeli chodzi o sezon letni, są bluzki z marynarskim motywem, czyli w bialo-granatowe paski, zwane ,,breton stripes".Jak wszystko co związane z modą, tak i bluzka w marynarskie paski ma swoją historię. W XIX wieku ten wzór widniał na uniformach francuskiej marynarki wojennej. Ciekawostką jest to, że miał 21 pasków, które miały upamiętnić zwycięstwa Napoleona. więcej »

 KULTOWY PRZEDMIOT - PŁYTA GRAMOFONOWA
18 sierpnia 2016, 02:08

Są w naszym życiu przedmioty, które z różnych powodów odkładamy na półkę. Najcześciej dlatego, że na rynku pojawiło się coś nowocześniejszego, doskonalszego, bardziej praktycznego czy wygodniejszego w zastosowaniu. Często bywa jednak tak, że z sentymentem po czasie do nich wracamy, bowiem okazuje się, że to było właśnie to, czego niczym innym, nowocześniejszym zastąpić się jednak nie da.Jednym z takich przedmiotów jest kultowa czarna płyta gramofonowa, potocznie nazywana winylową płyta. więcej »

 
wybierz stronę