Felietony i Porady

"Loving Vincent" - niezwykły film o Van Goghu

Dodano 12 czerwca 2017 02:06, przez Katarzyna Frąckowiak
"Loving Vincent" - niezwykły film o Van Goghu

„Loving Vincent” to brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany. Opowiada o ostatnich dniach życia Vincenta van Gogha i jego zagadkowej śmierci. Film jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. 

Dorota Kobiela autorka pomysłu, a jednocześnie reżyserka pracując nad filmem połączyła  swoją miłość do kina oraz malarstwa. Film jest rewolucją w kinematografii.

Z 1000 malarzy, którzy się zgłosili, do realizacji projektu wybrano osiemdziesięciu, najlepszych w technice olejnej. Prace odbywały się we Wrocławiu i Gdańsku oraz w Grecji. Powstało 62 450 olejnych obrazów na płótnach. Na 1 sekundę filmu przypada 12. 

„Chciałam pracować przy „Loving vincent”, bo uwielbiam malować. Kocham kolor i bardzo lubię malarstwo Vincenta, które jest bardzo mięsiste i kolorowe”, powiedziała Gosia Zembko, jedna z artystek zaangażowanych do produkcji.

Proces powstawania filmu trwały 4 lata. Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana  Zużyto 6,5 tysięcy tubek farb.

„Wyobraźmy sobie poruszające się obrazy Vincenta Van Gogha, ich bohaterów, których nagle ożywiamy. Gdybyśmy ustawili te ponad 100 obrazów jeden obok drugie, to ci bohaterowie wyszliby z nich” - tłumaczy szef CeTA.  Robert Banasiak

Oficjalna, światowa premiera filmu "Loving Vincent" ("Twój Vincent") odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji i budzi ogromne zainteresowanie.  Bilety na festiwalowe pokazy zostały błyskawicznie wykupione, w kilka minut po uruchomieniu systemu sprzedaży. 

Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiadają Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Projekt wyprodukowały polska firma BreakThru Films oraz brytyjska Trademark Film

Światowa premiera filmu odbędzie się w we wtorek, 13 czerwca. Polska premiera zaplanowana jest na 13 października.

Zapraszamy do obejrzenia trailera filmu.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !