Felietony i Porady

Nietypowa wystawa Wesa Andersona w Wiedniu

Dodano 12 listopada 2018 03:11, przez Kasia Tilda Frąckowiak
Nietypowa wystawa Wesa Andersona w Wiedniu

W 2012 roku Kunsthistorisches Museum w Wiedniu zainicjowało nową serię wystaw, na które zapraszane są niezwykłe utalentowane osoby. Mają one zaprezentować swoje własne selekcje obiektów pochodzących z historycznych zbiorów muzeum. Wybór jest bardzo trudny, ponieważ można tam znaleźć ponad cztery miliony obiektów z okresu pięciu tysięcy lat. Kuratorem pierwszej wystawy pt. “The Ancients Stole All Our Great Ideas” był malarz Ed Ruscha. W 2016 roku odbyła się wystawa “During the Night”. Ta z kolei była autorstwa brytyjskiego ceramika i pisarza Edmund de Waal.

Trzecia część serii została wyselekcjonowana i wyreżyserowana przez Wesa Andersona i jego partnerkę (pisarkę oraz ilustratorkę) Juman Malouf. Dzięki wsparciu ze strony personalu muzealnego, kustoszy i konserwatorów, Anderson i Malouf w dwa lata wybrali ponad 400 eksponatów pochodzących ze wszystkich czternastu historycznych zbiorów muzeum. Wśród nich są eksponaty ze starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Znajdziemy tam także obrazy dawnych mistrzów, selekcje z Kunstkammer, przedmioty z cesarskiej zbrojowni, kolekcje monet i zbiory historycznych instrumentów muzycznych, a także dzieła z Theatermuseum, Weltmuseum, Imperial Carriage Museum oraz Schloss Ambras Innsbruck. Dostępnych jest także kilka specjalnych eksponatów z Muzeum Historii Naturalnej. 

Wes Anderson wraz ze swoją partnerką Juman Malouf stworzyli wystawę ponad 400 niezwykłych eksponatów pt. “Spitzmaus Mummy in a Coffin and Other Treasusres”. Tworząc tę wystawę, złożyli hołd zapomnianym i pomijanym przedmiotom jak chociażby tytułowa drobna mumia Spitzmaus z IV wieku p.n.e . Wcześniej stała w szeregu innych, większych grobowców w skrzydle egipskim, a teraz znalazła się w samym sercu wystawy. Kuratorzy twierdzą, że wcześniej była ona zauważana może przez jednego na pięć tysięcy odwiedzających muzeum. 

Zbieranie i układanie tych skarbów od najwcześniejszych - naszyjnik z ceramicznych koralików nawleczony w starożytnym Egipcie - do najnowszych - drewnianej małpy wyrzeźbionej w Indonezji prawie 5000 lat później - sugeruje spektakularną szerokość, głębię oraz historię i złożoność kolekcji Muzeum Kunsthistorisches.

Wystawę można oglądać od 6 listopada do 28 kwietnia 2019 roku. Następnie zostanie przeniesiona do Fondazione Prada w Mediolanie.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !