Felietony i Porady

Folkisz z miłości do folkloru

Dodano 11 października 2018 03:10, przez Kasia Tilda Frackowiak
Folkisz z miłości do folkloru

Tworzenie ozdób z papieru jest jednym z wymierających rzemiosł w Polsce. Kiedy usłyszymy słowo „bibułkarstwo”, zazwyczaj kojarzy się nam ono z folklorem, kiedy wiejskie chaty zdobione były papierowymi kwiatami. My chcielibyśmy zmienić tak oczywiste skojarzenia.

Z wielką przyjemnością zapraszamy do poznania Ani Ruleckiej – historyka sztuki, projektantki, artystki wizualnej, założycielki marki Folkisz, entuzjastki życia, piękna natury i tańca współczesnego.

Dlaczego przedstawiamy Annę Rulecką w kontekście bibułkarstwa? 

Prowadząc badania towarzyszące projektowi magisterskiemu na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, trafiła na zapomniany obiekt rózgi weselnej. Od rózgi wszystko się zaczęło! Dzięki niej zrodziła się jej fascynacja bibułą. 

W antropologii kulturowej ślub uznawany jest za jeden z obrzędów przejścia i do dziś traktowany jest, jako szczególna ceremonia rytualna, której towarzyszyły określone czynności, słowa czy rekwizyty. Jednym z nich jest właśnie rózga weselna, symbol pożegnania się ze stanem dziewiczym i wejścia w nową rolę życiową. Ten magiczny rekwizyt druhny przygotowywały w przeddzień wesela podczas tzw. rózgowin, odpędzał wszelkie złe moce. W rodzinnym domu panny młodej sosnowe gałęzie ozdabiały bibułkowymi kwiatami i wstążkami. Rózga była jakby pierwowzorem bukietu ślubnego oraz symbolem całego wesela.

Anna Rulecka jest absolwentką sztuk wizualnych na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii oraz historii sztuki na Uniwersytecie Ślaskim w Katowicach. Stworzyła markę Folkisz, dla której tworzy przepiękne bibułkowe kwiaty. Inspiracją jest folklor, a przede wszystkim wcześniej wspomniane rózgi weselne. Bazując na wiedzy pokoleń, łączy prostotę i elegancję. Kultywowanie tradycji, nawiązanie do korzeni są bardzo ważne w twórczości artystki.

Do tworzenia swoich przepięknych kwiatów artystka używa włoskiej krepiny. Jest ona bardzo plastycznym materiałem, który można wielokrotnie odkształcać. To wspaniały materiał do stworzenia zaskakujących instalacji. Inspiracja są oczywiście kwiaty występujące w naturze, ale artystka nie wzbrania się przed tworzeniem kwiatów i kompozycji abstrakcyjnych.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !