Felietony i Porady

Bajkowy Czarnobyl w obiektywie Vladimira Migutin

Dodano 6 lutego 2018 03:02, przez Kasia Frąckowiak
Bajkowy Czarnobyl w obiektywie Vladimira Migutin

O katastrofie w Czarnobylu słyszał chyba każdy z nas. To katastrofa elektrowni atomowej w 1986 roku, która została uznana za największą w historii energetyki jądrowej. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległy obszary na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. To wówczas w efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób. 

 

Obecnie w Czarnobylu mieszkają osoby pracujące wokół elektrowni, a okazyjnie także turyści w miejscowym hotelu. Poruszać można się tam jedynie wynajętymi pojazdami. 

Vladimir Migutin to białoruski fotograf, który udał się w okolice Czarnobyla, do miasta Prypeć, gdzie doszło do katastrofy. Na zdjęciach pokazuje, jak obecnie wygląda region nazywany „miastem widmo”.

 „To była spontaniczna decyzja. Urodziłem się na Białorusi w 1986 roku i postanowiłem, że chce odwiedzić to miejsce. Szukałem grup, które wybierają się w tamte regiony, długo starałem się o pozwolenie“, mówi fotograf.

„Podczas podróży czułem się, jakbym odkrywał nieznaną nikomu tajemnicę. Matka natura sprawiła, że Prypeć w niczym nie przypomina starego radzieckiego skansenu”, podkreślił.

Zapraszamy do obejrzenia galerii. 

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !