Felietony i Porady

Fotograf Brian Dowling przełamuje stereotypy na temat osób o rudym kolorze włosów.

Dodano 13 kwietnia 2017 02:04, przez Katarzyna Frąckowiak
Fotograf Brian Dowling przełamuje stereotypy na temat osób o rudym kolorze włosów.

W starożytnym Egipcie osoby o rudym kolorze włosów były składane jako ofiara dla boga Ozyrysa, gdzie grzebano je żywcem. Starożytni Grecy uważali, że osoby o takim kolorze włosów po śmierci stają się wampirami. Rudym włosom przypisywano właściwości magiczne. W średniowiecznej Europie rude włosy kojarzono  z czarownicami.

Jak jest dzisiaj?  

Jeżeli chodzi o rudowłosych, reakcje są skrajne, od podziwu wręcz do bezsensownego obrażania. Każdy z nas słyszał zapewne stereotyp, że rudy człowiek to człowiek złośliwy, chytry i fałszywy. Z drugiej jednak strony, rudowłosi uznawani są za ludzi z dużym temperamentem, otwartych, a także namiętnych.

Z rudym kolorem włosów kojarzą się chyba najbardziej kobiety ze Szkocji czy Irlandii. 

Wielu malarzy oraz artystów różnych dziedzin od lat zachwyca się tą niecodzienną barwą.  Amerykański fotograf Brian Dowling stworzył projekt „Redhead Beauty”, w którym właśnie kolor włosów odgrywa kluczową rolę. Przemierzył on około 20 krajów, gdzie sfotografował 130 rudych pań. Cały projekt zajął mu trzy lata. Możemy w nim znaleźć portrety między innymi z Ameryki, Szkocji, Holandii, Niemiec czy Ukrainy. Pokazując piękno kobiet o rudych włosach, fotograf chciał przełamać wszelkie negatywne stereotypy na ich temat. 

 

My chcielibyśmy pokazać kilka z portretów, a resztę możecie obejrzeć na profilu na Instagramie artysty, gdzie serdecznie Państwa zapraszamy.

https://www.instagram.com/redheads/

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !