Felietony i Porady

Ostatni pokaz Alexandra McQueena

Dodano 29 stycznia 2013 09:01, przez Joanna Daniło
Ostatni pokaz Alexandra McQueena

Każdy, kto interesuje się modą ma w pamięci niezapomniany pokaz  ulubionego projektanta. Coś co zostaje w głowie na bardzo długo, dzięki wrażeniu jakie na nas wywarło. Pamiętacie kolekcję PLATO’S ATLANTIS Alexandra McQueena wiosna 2010, na Paris Fashion Week?

Krótkie sukienki drukowane w psychodeliczne owado - gadzie wzory, fryzury jak rogi- czułki zwierząt uwite z pajęczyny włosów, makijaż bijący chłodem, buty „gorsze” niż kopyta fauna, mieniące się rybią lub wężową łuską. Wszystkie elementy stylizacji spójnie tworzą zupełnie nową sylwetkę zimnego człowieka przyszłości czy najodleglejszej kosmicznej przeszłości.

Na wielkim wybiegu dwie bezduszne maszyny-roboty(kamery?) poruszają się jednostajnie po torach. Obraz przestrzeni jest jeszcze powiększony przez niemal lustrzane odbicie w ekranie u szczytu catwalku. To między nimi pojawiają się te dziwne, owadzio małe, na tym ogromnym wybiegu modelki o niepokojących sylwetkach, szczególnie, jako cienie na ekranie w tle przestrzeni. Muzyka jest równie dziwna, dręcząca. Oglądam pokaz z szeroko otwartymi oczami, mam ciarki na plecach i wrażenie końca czy początku czegoś, sama nie wiem czego. Może końca człowieka rozumiejącego równoległe światy zwierząt, owadów, roślin i nieokrzesanego na drodze do samozniszczenia. Powrotu do początków, do morza skąd kiedyś wyszliśmy. Czuję, że to nie jest  zwykły pokaz, to sztuka.

Czy Alexander McQueen też tak popatrzył na świat realizując to widowisko? Nie wiem. Ale był przecież projektantem-artystą, wizjonerem, niezwykle wrażliwym i bardzo poważnie traktującym to co robił. Za każdym razem gdy coś stworzył, wywoływał niezwykłe emocje, zapisujące się na stałe w mojej pamięci, te były najmocniejsze. 11 lutego 2010 roku okazało się, że było to ostatnie dzieło tego niezwykłego człowieka.
 Spójrzcie na zdjęcia, a może lepiej obejrzyjcie w internecie ten pokaz, koniecznie na dużym ekranie. Warto wracać pamięcią do rzeczy stworzonych przez Wielkich Ludzi.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Komentarze użytkowników sophisti.pl