Felietony i Porady

Powrót polskiego wzornictwa z PRL-u

Dodano 16 sierpnia 2018 03:08, przez Kasia Tilda Frąckowiak
Powrót polskiego wzornictwa z PRL-u

Polskie wzornictwo w latach 70. było niedoceniane. Mimo dobrej jakości i niskiej ceny szklane przedmioty nie były chętnie kupowane przez Polaków.

Moda na takie przedmioty wróciła z wielkim hukiem. Coraz częściej młodzi ludzie dekorując swoje wnętrza, wyszukują perełek z PRL-u, nie zdając sobie sprawy z tego, że w domach  rodziców czy dziadków możemy odnaleźć prawdziwe skarby. 

Jednymi z najbardziej pożądanych przedmiotów są pojedyncze elementy lub wręcz komplety zastawy z kolekcji Asteroid Jana Sylwestra Drosta. Projekt zestawu powstawał w latach 1972-1975 w Hucie Szkła Przemysłowego w Ząbkowicach. W 1975 roku Asteroid wszedł do produkcji. Jest wynikiem eksperymentów projektanta z formowaniem szkła prasowanego w formach o nieregularnych brzegach i bez pierścienia wyznaczającego krawędź naczynia. W skład zestawu wchodzą wazony, talerze, salaterki i patery. Nazwa zestawu wywodzi się od charakterystycznych bąbli powietrza, które zatopione zostały w bezbarwnej masie szkła. Elementy zestawu mają chropowatą fakturę oraz organiczną formę. Powstały ze szkła sodowego, a efekt bliski jest przedmiotom formowanym ręcznie. Bogate jak na owe czasy zaplecze surowcowe huty w Dąbrowie Górniczej pozwalało na produkcję szkła kolorowego. Zestaw produkowany był również w innych wariantach kolorystycznych aż do połowy lat 80.

Takie oraz inne perełki polskiego wzornictwa możecie znaleźć w sklepie Rzeczy Stefana.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !