Felietony i Porady

RZS Porozmawiajmy

Dodano 11 października 2017 03:10, przez Katarzyna Frąckowiak
RZS Porozmawiajmy

12 października to bardzo ważna data w kalendarzu chorych na RZS. W tym dniu każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu.

Z tej okazji na portalu społecznościowym Facebook ruszyła akcja pod hasłem #rzsporozmawiajmy. Jej celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat reumatoidalnego zapalenia stawów, zachęcenie do wykonywania badań diagnostycznych w kierunku RZS oraz zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjentów chorych na RZS.

Aby przyłączyć się do akcji wystarczy zrobić sobie zdjęcie z hasłem kampanii i opublikować je na swoim profilu społecznościowym z hashtagiem #rzsporozmawiajmy. Akcję wspierają m.in.: Katarzyna Frąckowiak, REZASTA, Katarzyna Bosacka, Anna Popek, BOVSKA, Urszula Jaworska, Panna Anna Biega i Instalekarz.

RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp. Na etapie bardziej zaawansowanym stan zapalny obejmuje większe stawy oraz narządy wewnętrzne, m.in. nerki, płuca czy wątrobę. Nieleczone RZS lub leczone w sposób nieodpowiedni prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia stawów, niepełnosprawności ruchowej, inwalidztwa, a nawet przedwczesnej śmierci. Dzięki odpowiedniej terapii można powstrzymać jej postęp.

Panuje przekonanie, że na RZS cierpią głównie osoby starsze, a okazuje się, że większość osób choruje między 30 a 50 rokiem życia. Coraz częściej zapalne choroby reumatyczne atakują również dzieci, a nawet niemowlęta.

W walce z RZS bardzo ważne jest ustalenie indywidualnego leczenia dla każdego pacjenta. Tylko w ten sposób możliwe jest szybkie osiągniecie remisji choroby lub co najmniej jej małej aktywności. Bardzo ważną rolą jest współpraca pacjenta z lekarzem. Polega ona na szczerej rozmowie dotyczącej naszego postępowania wobec jego zaleceń. Tylko w ten sposób możemy pomóc sobie.

„Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem, który dotyczy wszystkich chorób przewlekłych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów. 67% pacjentów cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub wcale ich nie stosuje. Aż 23% pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek leków, bez konsultacji z reumatologiem, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych. Według ekspertów przyczyny takiego postępowania związane są z brakiem zaufania do lekarza oraz brakiem zrozumienia na linii lekarz-pacjent”.

Ogólnopolska kampania edukacyjna „RZS Porozmawiajmy” zainaugurowana została w kwietniu 2015 roku. Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi pacjentów i ich najbliższych na problem nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych, jego przyczyny  i konsekwencje zdrowotne. 

 1. 67% chorych na RZS nie stosuje się do zaleceń lekarzy,

https://reumatologia.mp.pl/aktualnosci/167649,67-chorych-na-rzs-niestosuje-sie-do-zalecen-lekarzy 

Bardzo ważna jest szczera komunikacja z reumatologiem. To lekarz, kiedy zauważy, że dzieje się coś nie tak, wiedząc jakie konsekwencje niesie niestosowanie się do jego zaleceń, może pomóc choremu. Wiele osób nie bierze sobie tego do serca, bo uważa, że „jakoś to będzie”. Pozostali nie potrafią „otworzyć” się przed lekarzem i szczerze porozmawiać. Wynika to z różnych powodów. W konsekwencji pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza. A co najważniejsze, nie informują go o tym fakcie.

Więcej informacji na temat ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy” znajdziecie na Facebooku - https://www.facebook.com/rzsporozmawiajmy/.  

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !